We’ve updated our Terms of Use to reflect our new entity name and address. You can review the changes here.
We’ve updated our Terms of Use. You can review the changes here.

Pre​ž​ih in jaz [​Š​leka pac]

by Milan Kamnik

supported by
/
1.
Uršlji gori 03:25
Vsako jutro, ko vzide sonce, prva se zbudiš in umiješ svoje sence, takrat najlepša si. Tvoji kmetje v tvoj les in na polja gredo, njih sinovi pa v fabriko. Takrat presrečna si. Edina priča si življenja naše reke, edina priča si gospostva nekdanjih grofov, edina priča si bojev leških knapov, nema priča črnih škornjev. Zavetje daješ in svobode vsem, ki hodijo po tvojih stezah. Tvoji studenci ne usihajo, samorastniki ne umirajo. Tvoje ptice zmeraj pojejo, požiralniki še živijo. A ti mogočno stojiš in gledaš, kako lep je ta naš svet. Na tvojih krilih bi sedel, da vsaj enkrat bi to zemljo v dlaneh imel. Voranc je pisal o tebi, jaz bom pa pel.
2.
Levi devžej 04:07
Pri sosedu niso imeli matere, le kup majhnih otrok pri sosedu tudi kruha ni bilo, kakor na drugih mizah. Zato so ti otroci radi k nam prišli a le na skrivaj, da niso tepeni bili. Saj naša mati je bila dobrega srca, tako kot babica. Zunaj je mraz in visoka gaz je skrivala te majhne pike do našega dvorišča te majhne pike, lače kruha in toplega ognjišča. Naša nova mama je huda, ne mara nas, ne da nam kruha vsak večer prizemnikovec vihti in v tisti postelji kot oče spi. V naši dimnici je bilo toplo, tam za ljudi in svinje se je kuhalo; so stali tam na sredi sosedovi otroci in govorili, kako jim je hudo, da lačni so. Ponavadi so imeli žepe brez dna, saj nosili so obleke svojega očeta nekoč jih mati napolnila je z orehi, pa je prazen ostal še Nacejev levi, zato je stopil naprej in zaklical: "Teta, tu je še en devžej!" Naša nova mama je huda, ne mara nas, ne da nam kruha vsak večer prizemnikovec vihti in v tisti postelji kot oče spi. Drug za drugim so stopali čez prag, ko se zunaj navadno že delal je mrak, visok sneg kot kamnita odeja je skril te pike v svojo gaz.
3.
Šleka pac 03:20
Majhen pobič mojih let je živel, pri bogatem kmetu neumnih besed. Beli lasje in bele obrvi, bela koža in bela obleka, okrogel obraz kot kepa snega. Čuden priimek. Potolčeni kramoh. Grde šege male vasi so se držale do groba ljudi. Žaljive in posmehljive, duhovi zli. Šleka pac! Šleka pac Sem hotel biti hudoben še jaz, a dvoje žalostnih oči je tam za bregom pustilo sledi. V moji duši pekoča bolečina saj Cencelj je pobu ime. Šleka pac! So čutili jih drugi kadar kramoh je odmeval iz gore. Šleka pac...
4.
Vode pa ni 04:54
Je vztrajen in žilav Borovnikov rok, upognjeni hrbti, trpljenje povsod. Studenec tam daleč med poljem in lesom, star gospodar zazre se v svečo: "Tam za gorico je grm, tam n't'r je voda!" in je umrl. Miha spoznal je Gostačevo hčer, pripeljal za žen jo v svoj kvartir. "Koplji pod bezgom, pomagala bom, da kdaj več bo vreden Borovnikov dom." Se kramp je zaril v lapornati svet, Krivonogov posmeh pa raznesel je vest, da kopljejo norci pot do pekla, on pa grlo bolj suho, kot zemlja ima. Vode, vode pa ni! Vode, vode pa ni! Iz temne globine sta kad za kadjo, ženski vlekli suho zemljo. Govorice bolele so bolj kot resnica, je Miha vesel bil besed starega strica. A vode po mesecu dni še ni b'lo, stara mati onemela je tam za pečjo. Borovnik z nikomer govoril več ni, neutrudno je kopal do trde noči. Vode, vode pa ni! Vode, vode pa ni! Tišino pretrgal je krik presunljiv, se razlila je voda čez rob do njiv. Tesar Krivonog se ni več režal, je mrtev Borovnik na parah ležal. Voda! Voda!
5.
Jirs in Bavh 05:00
Če naša huba be zdržava, volu mele be dva para, a puole naše bvo je v brieh, da zgurnga tauva nisn vidu čriez. Jirs in Bavh smo jimene jima dale, sta že junca bva za neki, da jih nismo kvale. Ko je oče prvobarte reku, da pre rale zravno bom, me kr naambrt hliev je gratu druge dom. Da naučo sn se žvino spoštuvat, je gajžva peva tot po mene, venčbarte po vozarah buos sn šov, za preročnem, kejk sn mov. Je na večer opomijavo dov z mize, ko so se tenke šnite rženjaka riezle: Gnoja, gnoja! Je dihavo dov s puol, še topliga smo trosle, tod navzguor. Jirs in Bavh, Jirs in Bavh, dva vola za naše hube. Jirs in Bavh, Jirs in Bavh, brez jiva be ble hude. Jih bom pa predu! Je reku fotr pre večerje, da me je žlica padva dov, me nite t'sto ni vtolažvo, da na sejm bom zravno šov. Družina se je zbrava na dvorišo, ko sma z očetom gnava v brieh do vejke ceste nismo zidanega križa skuoze lies, kier je vejko lede stuorvo smrt, če je vse ries. Požrva nas je sejemska procesija, je bva pr mitnce mostnina, pr gospuodah še sejmnina. Do taj še nisn šov čriez meje naše fare, zatuo me je šte sviet biv čudn, da sn začno prodajate zijale. Jirs in Bavh, Jirs in Bavh, dva vola z naše hube, Jirs in Bavh, Jirs in Bavh, pretovsta za vse druge. Janet jieh je predu pa je dovžn biv za lit'r, smo prešle do pod kvanca, se je zmuznu ta skopuh. A tam se zguodvo je , kar skuoze sn se bav, je mešetarva vsa gostilna, sn skor od šraja gratu gluh. Tam so ble poljance kupce našeh volu, se me motvo je v glave, ko sn ketne dajo čriez. Cena me požrva novo je obleko, zasovražo sn gospodo grofe in žandarje, Jirs in Bavh sta šva na mihne gnarje. Za vejko nuoč so drugem svietle se obleke, mi pa v stareh, pretesneh in oguleneh ko pokveke. Jirs in Bavh, Jirs in Bavh, dva vola z naše hube, Jirs in Bavh, Jirs in Bavh, zaj dievata za druge.
6.
"Za božedeli, lenc, skri otroke! Gašper gre, narveči kovnež š'te zeml'e!" Je z mevtro sried gorice gospodi'ja stava, ko se z lesa pruote bajte je zibava postava. Pa zamrmru skuoze ruse je Vožnik: "Čudna rieč, če Gašper pejen pride, za vsak svočaj je v sodo marternik, za 'jega bo že dob'r, da le kisu je no da zažge." "Dob'r večer, Vožnik, mojkršenduš! S'n pa žajn, da še sline ni od rus, me neki rekvo je, da grem pod rušo, grem Vožniko, bešt'ja sčivkat š'to kosmato dušo!" Je Gašper vliv, da še grtanc ni pr'makno, se naslono je na zid, da se ni spotakno, čis' kriv v hrbet no rdeč je v očiese biv: "Moj gajžvan duš, štaga 'es'ha pa še nis'n piv!" Vožnik je vidu, da je Gašper bovn, Svetneči Gašper, grdeh reče povn, za zb't vročino lipu al kamilč'n časj: "Fej te bode, š'te čorbe, mošta daj!" Opovnoče je hotu čikat še tobak, so zutra prešle gospuod odvezo dat; pa še pole je klev, ko je župnik šov pa kuhan'ga potegnu, kejkr je mov: "Vieš, lenc, vzem' kranc, dvie klamfe pa cepin pa dvie sekire predi, dan na tuje stroške hin, za meno se nobed'n na bo dr'!" Se Gašper je naslono g'r na pojšter in umr'.
7.
Slovenec sem 04:10
Ljudje smo, živimo in ljubimo domovino. V tej deželi smo sami hlapci in sosedje so nam tujci. Šel sem pod Peco, gnal sem na pašo. Oče mi je rekel: "Če srečal boš gospoda, pozdravi ga z dober dan!" Bral sem pesem neresnice, bral sem o svobodi. Iz utopije so me prebudili koraki in prišel je. Stopil sem pred njega, ga pozdravil z "Guten Tag," svet podrl se je pred mano, ko je odzdravil: "Dober dan." Ves potrt sem odšel domov, težko srce nosil sem s seboj in nekaj v meni je dejalo: "Moj rod, nikoli več te ne izdam!"
8.
Aubetn ded 03:54
Ko sn mihn biv, so dedi v cirku me pelale, za vsako vejko nouč pa mavo gnarja dale me učile k'k m'r'm vse u zokne skret, ko sosedova bo zrasva, ga m're pa za ovset dojste b't. Najrajše sn k'r s fračo 'tice strilo pa golobe v logo peko, da je bvo vesivo, se za hrast uscav, de je ž'vina meva mir, je bvo okrogvo, ko sn prvobarte probu pir. Ries, da prajijo, da nisn buhve kaj, ko š'te hvače dougo me držijo, po'pa zgledam t'k ko stare pa'j, da še otroce se režijo. Za vse deklete v vase sn aubetn ded, ko jjjjecl'am pa pppp't znam pa kkkklet. Sn pa Micko poštudiro, ko sn vojske fertik biv pa gvant se kupo z dnarjo, ko sn ga skriv, so vaške puobe začele tracat me pa tepst, da me ni bvo več za živet, sn hoto k'r umret. Ries, da prajijo, da nisn buhve kaj, ko š'te hvače dougo me držijo, po'pa zgledam t'k ko stare pa'j, da še otroce se režijo. Za vse deklete v vase sn aubetn ded, ko jjjjecl'am pa pppp't znam pa kkkklet. Moj nous je že prej pr'velek biv, 'zaj je pa še kriv, da v cirku n'č hodem, sn bol' poredko še vesiv, četude tresem se pa škilem me n'č ne griva, da le Micka kuha me pa šiva.
9.
'Mam staro bajto g'r pod goro, že venč ko sedom liet s'n sam. Je t'sto jiesen grunt pogoro, me je že mevo, da bi znoro. T'žko je kr durh na britof hodit, viem, da tod ni vahko 'troke rodit, a če bi drugih ne pr'ga'jan biv, dan's be moreb'te sam bek biv. A s'n na noge nekot s cajtom se postajo, če tud mi sosed zmern je pankrt prajo. Št'k skurne besiede dovgo bolijo. Štake l'di še živijo, ko so nidični še taj, ko čvovek nima kaj. T'k so me učili, da samo ambart se živi, da mr'm pošten b't pa dober tudi, da mi ne bo keri g'r obrav, da n'č nis'n devo, da s'n samo spav. Za vsake reče se na krajo križ nardi, pa s'n trpu skuoz, se spomijam samo dorih cajtov, z'aj, ko sam bom m'ro na brifot jiet, bi vahko reko, da bi na š'ti sviet še ambart rad prveko. A s'n na noge nekot s cajtom se postajo, če tod mi sosed zmern je pankrt prajo. Št'k skurne besiede dovgo bolijo. Štake l'di še živijo, ko so nidični še taj, ko čvovek nima kaj.
10.
Ibržnik 02:43
Vejkobarti kira kikla me bara k'k' je vreme na kopajnerze: da me gvišno je g're spoznava ko vsako leto na kopa'je gre. Ji prajim pa klejem, da s'n od štot pa n'č ne zastopi, si mislim, je gluha pa poviem ji še ka:, ji slike pokažem pa atlas raztegnem pa s prstom umažem cievo mejo na š'ti kuri pa baba me gleda k'k js to viem, če nemške 'mam šuve. Jes s'n pa ibržnik s'n vsemo napoti, vsak se me loti jes s'n pa ibržnik bom meje postajo pol 'mo pa kvit. Pol pa jo baram kejko učitlno v Lublani rado bi vidvo Korošce v osami na voho ji šrajam da 'očmo regijo 'met pa dreč ne zastopi ka 'očjo nam vzet pa šrajam sodnike, fabrike pa štrom pa policijo pa ajznpon. Jes s'n pa ibržnik s'n vsemo napoti, vsak se me loti jes s'n pa ibržnik bom meje postajo pol 'mo pa kvit.

about

Koroški kantavtor Milan Kamnik je že od leta 1979 član Kulturnega društva Prežihov Voranc. Kot član vokalno instrumentalnega ansambla "Kora" se je takrat priključil ravenskemu društvu. V devetdesetih letih pa se je Milan kot pevec osamosvojil. V tem času so ga pritegnila Prežihova dela. Ponovno jih je začel prebirati in začel iz njih črpati snov za svoje skladbe. Med prvimi je uglasbil tile pesmi, ki so jih navdihnili Prežihovi junaki: JIRS IN BAVH (po Prežihovi noveli Jirs in Bavh), SVETNEČI GAŠPER (po Prežihovi noveli Pot na Klop). Ob teh je na njegovi prvi samostojni zgoščenki še nekaj pesmi v koroškem narečju: Pacl g'r na ojgn, V Libeličah, Rad 'mam pir, Koroška fara (ljudska). Pesmi so izšle na Kamnikovi prvi zgoščenki Dolina smrti maja 1996.

Kantavtor je v svojem značilnem slogu ustvarjal naprej. Na vsaki novi zgoščenki je dodal tudi enega ali nekaj Prežihovih motivov: LEVI DEVŽEJ (po Prežihovi črtici Levi devžej). Ob tej je na zgoščenki še nekaj pesmi v koroškem narečju: Ibržnik, Aubetn ded, Fršolnga, Grubanje (H Tonijo na pir). Pesmi so izšle na njegovi drugi zgoščenki marca 1999.

Prežihovi siromaki in drugi tragični liki so ga vedno bolj obsedali. Postajali so vedno bolj pogosta snov njegovega glasbenega ustvarjanja: VODE PA NI (po Prežihovi noveli Vodnjak), SLOVENEC SEM (po Prežihovi črtici Dobro jutro), URŠLJI GORI (pesem posvečena Prežihu in Uršlji gori). Ob teh sta na tretji zgoščenki še dve pesmi v koroškem narečju: Skurne besiede in Ferderban svet. Pesmi so izšle na Milanovi tretji zgoščenki Je še kdo srečnejši kje? septembra 2001.

Zdaj je pred vami njegova četrta zgoščenka. Pomenljivi naslov PREŽIH IN JAZ pove vse! Na njej je posnetih šest tistih pesmi, ki jih je priredil in ustvaril po delih našega pisatelja Lovra Kuharja - Prežihovega Voranca, dodane pa so še Prežihu in Uršlji gori posvečena pesem ter tri najbolj značilne pesmi v koroškem narečju, ki po motiviki zelo spominjajo na svet Prežihovih junakov, četudi snov in motiv nista povzeta po njih. Na zgoščenki so torej vsi, že prej navedeni s Prežihovim delom povezani posnetki, nova pa je pesem ŠLEKA PAC (po Prežihovi črtici Potolčeni Kramoh).

Kamnikova glasba ne pozna visoko donečih tem in prefinjenih izrazov. Sprenevedanje in leporečenje sta mu tuja. Kljub temu ima na vsakem koncertu dovolj poslušalcev, - od najmlajših pa vse do najstarejše generacije Korošcev. Prisluhnejo mu, da ujamejo kanec narečnih starožitnosti, uglasbenih v njegovem specifičnem izrazu, ki mu kot laiki za glasbo ne znamo reči drugače kot "koroški country". Avtor posega po naturnem koroškem izrazju in v narečju izredno učinkovito izrazi tisto, kar želi. To pa so drobne ter velike stiske in težave pa tragika in nesreča preprostih malih ljudi. Ljudi, ki jih je življenje postavilo dobesedno "bogu za hrbet", na rob življenja. Ta rob pa je rezerviran za reveže, uboge otroke, sramežljivce, pijančke, čudake in vaške posebneže, skratka za odvečne ljudi - za "ibržnike".

Pa še nekaj izdaja ta njegov odnos: rad ima te preproste koroške ljudi, zato živi z njimi in ustvarja zanje. Kdo ve, koliko mladih je (nemara čisto nehote) s svojo glasbo osvestil, da so se globlje zazrli v svet Prežihovih junakov? Ni mu težko peti v živo, kar je danes za veliko "pevskih zvezd" prava muka. Ko sede na svoj stol na odru, je v svojem elementu. In ko v že tradicionalni opremi s črnim klobukom z akustično kitaro in ustnimi orglicami spremlja usodo Svetnečega Gašperja in drugih Prežihovih junakov, pred nami spet zaživijo usode Vorančevih likov. Ne samo v duhu, tudi v resnici slišimo kašljanje in preklinjanje zakrknjenega pijanca. Poslušamo klokotanje vode, ki je zalilo nesrečnega Borovnika. Vidimo majhne sosedove "siroteje", ki se siti odmikajo po beli gazi v črno noč... To je svet Prežihovih frat, globač, nicin in hudournikov. V malo bolj sodobni obliki na ga je oživil naš koroški kantavtor.

Ravenska občina in Kulturno društvo Prežihov Voranc sta po najboljših močeh skušala pomagati Milanu pri izidu koroške zgoščenke. Tudi zato, ker je Lovro Kuhar - Prežihov Voranc njegov najljubši pisatelj, se je Kamnik odločil s Prežihom povezano glasbo predstaviti širši javnosti ravno ob Prežihovih dnevih 2003, v letu torej, ko smo slavili 110. obletnico njegovega rojstva.

Vsi Korošci smo zato ponosni na ta Kamnikov podvig. Ponosni zato, ker vemo, da se tudi naš pevec zaveda, da Koroška je in bo vedno le toliko naša, kolikor jo bomo poznali in kolikor jo bomo skušali razumeti!

credits

released February 15, 2003

Posneto v studiu Eldorado v Zagrebu (2, 5, 6, 8) in studiu Melopoja v Pamečah pri Slovenj Gradcu (1, 3, 4, 7, 9, 10).

STUDIO ELDORADO:
Aranžer: Rista Ibrić
Producent: Rista Ibrić
Tonski mojster: Drago Smokrovič - Smokva
Kitara: Branimir Bogunović - Pif in Milan Kamnik
Klaviature: Gorazd Čepin
Violina, mandolina: Rista Ibrić
Pedar steel kitara, dobro: Davor Rodik
Spremljajoči vokali: Marijana Mlinar, Gorazd Čepin, Milan Kamnik, Mojca Kamnik in Špela Peruš (Levi devžej)

STUDIO MELOPOJA:
Aranžer: Matjaž Sterže, Božidar A. Kolerič in Gorazd Čepin
Producent: Milan Kamnik
Tonski mojster: Boštjan Podlesnik
Kitara: Matjaž Sterže, Robi Sterkuš in Mike Orešar
Klaviature: Božidar A. Kolerič
Bas kitara: Boštjan Podlesnik in Uroš Medved
Bobni: Grega Gorenšek in Andrej Pintarič
Violina: Simona Jambrovič
Spremljajoči vokali: Marijana Mlinar, Božidar A. Kolerič in Milan Kamnik

Digitalni mastering: Boštjan Podlesnik

Fotografije: Tomo Jeseničnik, Primož Juvan
Oblikovanje: Uroš Grabner
Tisk: Zip center

Izdano v samozaložbi, februar 2003.

license

all rights reserved

tags

about

Milan Kamnik Ravne Na Koroškem, Slovenia

Milan je svojevrsten posebnež med slovenskimi glasbeniki, saj ostaja zvest samemu sebi in glasbi, s katero se je seznanil prav na začetku svoje glasbene poti. Vplivi country glasbe so zaznamovali njegovo glasbeno pot in to na njegov svojevrsten, koroški način. V svojih skladbah se duhovito odziva na aktualno dogajanje in opisuje resnične ljudi in njihove socialne in drugačne stiske. ... more

contact / help

Contact Milan Kamnik

Streaming and
Download help

Report this album or account

If you like Milan Kamnik, you may also like: